Nie od dziś wiadomo, jak przestrzeń potrafi wpływać na nasze funkcjonowanie. Dla jednych surowy styl skandywski, dla innych „babciny” PRL, dla jeszcze innych minimalistyczny styl nowoczesny lub z przepychem glamour. Przestrzeń ma znaczenie, dlatego warto zadbać o jej wygląd, by czuć się komfortowo nie tylko w czasie odpoczynku, ale również podczas pracy.

Dywan o wielu „twarzach”

Jednym z ważnych dodatków wyposażenia pomieszczenia jest dywan. Pełni on wiele zadań, od stylizacyjnych poprzez funkcjonalne. Dobrze dobrany będzie nie tylko cieszył oko swoim wyglądem, ale także sprawdzi się w wielu ważnych sytuacjach. Zabezpieczy podłogę przed zniszczeniem, będzie też stanowił przyjemne podłoże dla bosych stóp oraz doskonałą amortyzację dla cięższych mebli.

Dywanik do pokoju dziecięcego

Dywanik świetnie sprawdzi się w pokoju zarówno niemowlaka, jak i starszego dziecka. To doskonała izolacja od chłodnej posadzki i cudowne miejsce do szalonych zabaw na podłodze. Pełen kolorów będzie wspomagał rozwój u niemowlaka, a wykładzina ze wzorem drogi będzie świetnym pomysłem do zabaw dla chłopca w wieku przedszkolnym. Stonowany pastelowy dywanik z wesołą sówką lub liskiem upiększy pokój małej damy.

Salonowe aranżacje z dywanem w roli głównej

Dywan pięknie prezentuje się w pokojach gościnnych. Połączony kolorystycznie z dodatkami wyposażenia daje efekt udanej stylizacji. Jasne beżowe kolory dla stonowanych aranżacji oraz perskie wzory dla zwolenników boho. Wybór jest nieograniczony zarówno w kolorystyce, jak i kształcie.

Dywan, chodnik czy wykładzina?

Ten wybór warto rozważyć już na starcie. Jeżeli decydujemy się na wyposażenie w ten element kuchni, warto postawić na chodnik sznurkowy, który jest niezwykle wygodny zarówno w użytkowaniu, jak i sprzątaniu. Można go szybko wytrzepać z zalegających śmieci i łatwo odkurzyć, a także zmienić jego docelowe miejsce, gdyż jest lekki. W biurze sprawdzi się tradycyjna wykładzina, która zakryje całą podłogę równomiernie, a jej krótkie włosie będzie łatwe w utrzymaniu czystości. Wszelkie pomieszczenia służące do użytku gościnnego pięknie zaprezentują się z dywanami. Do wyboru są łatwe w czyszczeniu dywany polipropylenowe, pięknie mieniące się w słonecznych pomieszczeniach akrylowe lub dla prawdziwie wyszukanych gustów wełniane.

Jak wyczyścić dywan?

Wykładzina i chodnik o krótszym runie oraz dywan polipropylenowy łatwo odkurzyć, gdyż szczotka odkurzacza nie stawia się pod włos. Świeże plamy można usunąć za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki nasączonej detergentem do prania dywanów. Większy problem stanowią dywany typu shaggy, wełniane, jedwabne lub akrylowe o gęstszym runie. W ich przypadku zawsze warto postępować ostrożnie. Jeżeli chcemy użyć detergentu, lepiej wypróbować go najpierw na niewidocznej części dywanu. Nie należy używać środków do tego nie przeznaczonych, gdyż łatwo odbarwić lub uszkodzić runo. Kiedy plamy są rozległe, stare, bądź wyjątkowo uporczywe do usunięcia, lepiej wezwać specjalistów, którzy zajmą się problemem profesjonalnie, bezpiecznie przywracając czystość naszemu dywanowi. Dzięki dostępności wyspecjalizowanych środków oraz firm, które świadczą usługi czyszczenia, nie trzeba się bać i warto pokusić się o piękną dekorację w postaci jedwabnego lub wełnianego dywanu, o którego czystość zadbają profesjonaliści.