Wielu z nas hasło remont wprawia w nie lada stres. Nie możemy spać po nocach, a za dnia obgryzamy paznokcie, myśląc nie tylko o zatrudnieniu porządnych fachowców, ale i związanymi z tym wszystkim wydatkami oraz… no właśnie, całym tym bałaganem, który zostanie już po tym, jak fachowcy opuszczą mury naszego domostwa i kurz wreszcie opadnie. Jak nie dać się zwariować i mimo wszystko przeżyć remont ze spokojem?

Co z tym remontem?

Jak wiadomo wszyscy i wszystko się „starzeje”. Ludzie potrzebują pomocy lekarza, samochody wymagają przeglądu,  a każda ściana i powierzchnia domu, czy mieszkania po pewnym czasie muszą zostać odnowione. Tak więc każdy musi przejść swój tzw. „remont”.

Na szczęście nie musimy wpadać od razu w przerażenie. Trzeba ze spokojem rozważyć wszystkie opcje, „za” oraz „przeciw” i stworzyć plan, który pozwoli nam uporządkować sprawy. Nikt z nas nie rodzi się specjalistą w każdej dziedzinie i większość ludzi musi zdać się na wprawne oko i ręce fachowca. Jak dobrze wybrać firmę remontową? Warto zastanowić się, czy w najbliższym otoczeniu nie mamy kogoś, kto byłby nam w stanie polecić dobrego specjalistę. Kiedy to nie wchodzi w grę, zawsze można sięgnąć po opinie internautów, które są czasami nieocenione.

Fachowiec potrzebny od zaraz

Konieczne będzie też przeliczenie wydatków. Solidny fachowiec potrafi mniej więcej powiedzieć nie tylko ile będzie kosztować jego praca, ale też jaki będzie koszt materiałów potrzebnych do wyremontowania konkretnego obiektu. Ważne jest również, na jaki okres czasu fachowiec przewidzi dany rodzaj prac. Historia zna przypadki, kiedy bez odpowiedniej umowy, a na tak zwaną „gębę” ekipa potrafiła przeciągać remont w nieskończoność, wykonując na boku inne, zlecone prace. Dlatego właśnie warto zasięgnąć wcześniej opinii na temat konkretnego fachowca lub firmy oraz sporządzić niezbędne dokumenty, gdzie firma zobowiąże się do dotrzymania ustalonych warunków.

Kiedy już ustalimy wszystkie szczegóły i remont zostanie przeprowadzony, pozostaje ostatni ważny etap, czyli poremontowe sprzątanie obiektu. Jest to trudne zadanie, które spoczywa w większości na właścicielu mieszkania/ domu. W najbardziej ekstremalnych warunkach zawsze możemy liczyć na pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej, która zajmie się tematem od A do Z. Od zaplanowania prac, poprzez zastosowanie odpowiednich środków oraz maszyn. Ta ekipa na pewno zostawi po sobie czystość. Jeżeli jednak z różnych powodów musimy sami doprowadzić do porządku lokal użytkowy, trzeba podejść do tego z dużą dozą rozsądku. Ważne jest nie tylko planowanie, ale i użycie odpowiedniego sprzętu i chemii, by nie dodać sobie dodatkowej pracy.

Środki niezbędne do osiągnięcia perfekcyjnych efektów pracy

W przypadku sprzątania poremontowego warto znać kilka trików, które usprawnią pracę. Jednym z nich jest zasada sprzątania od góry do dołu. Pamiętając o tym, że zaczynamy od najwyższych partii sprzątanego pomieszczenia, przemieszczamy się w dół. Nie odwrotnie. Chodzi o to, by brud z najwyższych powierzchni nie spadł na wcześniej posprzątane niższe. By efekty naszych czynności były widoczne nie oszczędzajmy na środkach. Warto przeznaczyć trochę więcej funduszy i sięgnąć po te nie koniecznie dostępne w pobliskiej drogerii, za to łatwiej dostępne, przeznaczone do sprzątania profesjonalnego ze sklepów internetowych. Potrzebne też będą odpowiedniej jakości, wielkości i w większej ilości szmatki. Dobrze ścierające pył i kurz ściereczki z mikrofibry, bądź te z mikrofazy do wyczyszczenia np. powierzchni lustrzanych bądź chromowanych. Wiele z nich nie potrzebuje użycia środków, wystarczy je zwilżyć wodą, by wypolerować czyszczone miejsca. Bo trzeba też mieć świadomość, że po gruntownym remoncie nie wystarczy jednokrotne przetarcie. Niektóre powierzchnie trzeba będzie czyścić wielokrotnie. W przypadku takiego sprzątania ważne jest, by czyszczone powierzchnie nie pozostawały zbyt długo mokre, dlatego istotna jest dobra chłonność szmatek.

Tematem do przemyślenia jest również użycie sprzętów. Czasami te, które posiadamy, nie wystarczą do gruntownego sprzątania. Jedną z nich jest odkurzacz. Przy tego typu zabrudzeniach lepiej czasami wypożyczyć odkurzacz przemysłowy, który znacznie ułatwi zadanie, szybko i dokładnie czyszcząc pomieszczenie.

Nie pozostawiajmy też świeżych zabrudzeń po farbach, silikonach czy lakierach do całkowitego wyschnięcia. Starajmy się usuwać je na bieżąco, bo wtedy zaoszczędzimy sobie żmudnej pracy.

Pamiętając o tych kilku podstawowych zasadach, sprzątanie poremontowe na pewno okaże się mniejszym wyzwaniem i czymś realnym do osiągnięcia.